Rastem s knjigo
»Rastem s knjigo« je nacionalni projekt spodbujanja bralne kulture. Z njim skušamo osnovnošolce in srednješolce motivirati za branje mladinskega leposlovja slovenskih avtorjev ter jih spodbuditi k obiskovanju splošnih knjižnic.
Vsi sedmošolci in dijaki prvih letnikov srednjih šol prejmejo vsak svoj izvod izbrane knjige ob posebej za to priložnost organiziranem obisku najbližje splošne knjižnice, ki je vključen v letni delovni načrt slovenskih osnovnih in srednjih šol. Obisk knjižnice poleg prejema knjige vključuje še spoznavanje knjižničnega informacijskega znanja, seznanjanje z najnovejšim mladinskim leposlovjem ter predstavitev avtorjev in knjige
Vsi sedmošolci in dijaki prvih letnikov srednjih šol prejmejo vsak svoj izvod izbrane knjige ob posebej za to priložnost organiziranem obisku najbližje splošne knjižnice, ki je vključen v letni delovni načrt slovenskih osnovnih in srednjih šol. Obisk knjižnice poleg prejema knjige vključuje še spoznavanje knjižničnega informacijskega znanja, seznanjanje z najnovejšim mladinskim leposlovjem ter predstavitev avtorjev in knjige
2024/25
|
Za osnovnošolce je bila v šolskem letu 2024/25 izbrana knjiga avtorice Mateje Gomboc Sposojena babica Štefi z ilustracijami Jake Vukotiča.
Vsebina knjige: Ula, Jan, Luka in njihova starša so pred veliko težavo. Mama in oče morata namreč istočasno na službeno pot, babice, dedki in ostali, ki bi prišli v poštev kot varuške, pa so zasedeni. Kdo bo čuval trojico? Rešitev se pojavi v obliki Štefi, nekdanje tabornice in gospe mnogih presenečenj. Kako bodo skupaj zvozili teden? Namig - vsekakor jim ne bo dolgčas! Živahna, prisrčna in hudomušna zgodba o sobivanju, spoznavanju drugega in sebe, palačinkah, vrtnih škarjah, taborjenju in marsičem drugem. Dejavnosti: Obiskali so splošno knjižnico Polje, v šolski knjižnici so se spoznavali z navajanjem literature, pri slovenščini pa so na prebrano knjigo pisali domače branje. |
2023/24
|
Za osnovnošolce je bila v šolskem letu 2023/24 izbrana knjiga avtorice Irene Androjna, Modri Otok, z naslovno ilustracijo Eve Mlinar. Sedmošolci so imeli za Rastem s knjigo prav poseben dan dejavnosti. Obiskali so splošno knjižnico Polje, v šolski knjižnici so se spoznavali z navajanjem literature, pri slovenščini pa so na prebrano knjigo pisali domače branje, pri katerem so bili zelo uspešni.
|
.
V šolskem letu 2021/2022 že šestnajstič poteka nacionalni projekt spodbujanja bralne kulture »Rastem s knjigo OŠ 2021/22« – izvirno slovensko mladinsko leposlovno delo vsakemu sedmošolcu«. Cilji nacionalnega projekta Rastem s knjigo so:
- spodbujanje dostopnosti kakovostne in izvirne slovenske mladinske leposlovne literature;
- promocija vrhunskih domačih ustvarjalcev mladinskega leposlovja;
- spodbujanje motivacije za branje pri šolarjih in njihovega obiskovanja splošnih knjižnic;
- motivacija založnikov k večjemu vključevanju sodobnih slovenskih piscev v založniške programe za mladino ter povečevanje deleža izdanega izvirnega slovenskega mladinskega leposlovja.
Pri projektu sodelujeta tako šolska kot tudi splošna knjižnica. Skupaj želimo šolarje motivirati k branju slovenskih (domačih) avtorjev mladinskega leposlovja in spodbuditi njihovo obiskovanje splošnih knjižnic. Za letošnje sedmošolce je bila izbrana knjiga pisatelja Vinka Möderndorferja Jaz sem Andrej.
O knjigi Jaz sem Andrej
Ko se starša ločita, se Andrej z mamo preseli z dežele v mesto k svoji babici in skorajda doživi manjši kulturni šok poleg vseh problemov, ki jih že itak ima. Njegov glavni cilj je dobiti novo punco, odkar je staro pustil za seboj na deželi. A tudi njegova mama je podobnih misli in tako svojemu sinu kaj kmalu predstavi svojega novega fanta, kar se Andreju zdi preprosto smešno. V šoli mu veliko grožnjo predstavlja koščeni profesor matematike, ki ga zaradi njegove postave vsi kličejo Mumija, Andreju pa ravno matematika predstavlja nemalo težav. Težave, same težave! Bo Andrej našel svojo zeleno vejo? Roman je v nadaljevanjih izhajal tudi v reviji Pil, za knjižno izdajo pa mu je avtor dodal še en nov lik. Izredno duhovit roman o tegobah odraščanja, prvih ljubeznih in relativni vrednosti strašnih težav.
Kaj avtor pove o svoji knjigi, si lahko pogledate v videu.
Kaj avtor pove o svoji knjigi, si lahko pogledate v videu.
Vinko Möderndorfer je slovenski pisatelj, pesnik, dramatik, esejist, gledališki, radijski, filmski in televizijski režiser.
Rodil se je 22. septembra 1958 v Celju. Tam je končal tudi gimnazijo pedagoške smeri. Študiral je na Akademiji za gledališče, radio, film in televizijo (AGRFT), kjer je diplomiral leta 1982. Po končani akademiji je pričel z delom v slovenskih gledališčih. Delal je kot gledališki režiser v slovenskih gledališčih, kjer je do leta 2010 zrežiral 90 predstav. Deloval je kot gledališki režiser, ob tem pa tudi kot radijski, filmski in televizijski režiser. V televizijskem mediju je režiral predvsem TV igre in dokumentarne TV filme po svojih scenarijih. Leta 2003 je po svojem romanu posnel prvi celovečerni film Predmestje, ki je na mednarodnih festivalih prejel številne nagrade. Svojo literarno pot je začel kot pesnik v drugi polovici sedemdesetih let. Od leta 1981 do leta 2006 je v knjižni obliki objavil 30 del s področja proze, poezije, dramatike in esejistike, zrežiral okoli 70 gledaliških in opernih predstav, 12 TV iger in dokumentarnih filmov. Njegova najbolj znana otroška in mladinska dela: Poezija za otroke
|
Proza za otroke
|
Dramska besedila za otroke
|
Mladinski romani
|
Vinko Möderndorfer je tudi prejemnik številnih nagrad za svoja dela:
- 1986, Borštnikova nagrada za režijo predstave Potujoče gledališče Šopalovič, avtorja L. Simovič, (Primorsko dramsko gledališče)
- 1993, prva nagrada na anonimnem natečaju Radia Slovenija za otroško radijsko igro Kristalni cvet
- 1994, prva nagrada na anonimnem natečaju Radia Slovenija in WDR za radijsko igro za odrasle Pokrajina (igra bila na WDR predvajana pod naslovom Die Landschaft)
- 1994, Župančičeva nagrada mesta Ljubljane za zbirko novel Krog male smrti
- 1995, prva nagrada na anonimnem natečaju Borštnikovega srečanja za komedijo Štirje letni časi ob 200. obletnici smrti Antona Tomaža Linharta
- 1996, prva nagrada na anonimnem natečaju Radia Slovenija za radijsko igro za odrasle Na sončni strani
- 1998, nagrada za najboljše komedijsko besedilo na Dnevih komedije v Celju za komedijo Vaja zbora
- 1999, nagrada za najboljše komedijsko besedilo Limonada slovenica
- 2000, nagrada Prešernovega sklada za knjigo novel Nekatere ljubezni
- 2000, prva nagrada na anonimnem natečaju Radia Slovenija za radijsko igro Zlati klub
- 2000, tretja nagrada na anonimnem natečaju Radia Slovenija za radijsko igro Račun
- 2001, nagrada za najboljše komedijsko besedilo Podnajemnik
- 2001, nagrada na anonimnem natečaju Mohorjeve družbe za gledališko igro Praznina
- 2003, nagrada Marjana Rožanca za leto 2002 za knjigo esejev Gledališče v ogledalu
- 2003, nagrada za igro za najboljše komedijsko besedilo Na kmetih
- 2009, velenjica-čaša nesmrtnosti za vrhunski desetletni pesniški opus v 21. stoletju
- 2010, Ježkova nagrada za režijo filma Kandidatka in šofer
- 2010, Šeligova nagrada: Lep dan za umret (avtor in režija Vinko Möderndorfer, Prešernovo gledališče Kranj)
- 2012, Grumova nagrada: Vaje za tesnobo
- 2013, modra ptica za mladinski roman Kot v filmu
- 2014, desetnica in večernica za mladinski roman Kot v filmu
- 2014, Grumova nagrada: Evropa
- 2017, desetnica: Kit na plaži
- 2018, Grumova nagrada: Romeo in Julija sta bila begunca